پرداخت آنلاین اشتراک

برای پرداخت آنلاین وجه حق اشتراک ماهیانه کلیک بفرمایید.

 

برچسبهای مفید

سامانه نان تازه,نان تازه درب محل,نان تازه,نان تازه روزانه,نانوایی آنلاین,نان سنگک روزانه,خرید اینترنتی نان,هر صبح یک نان تازه,فواید نان تازه,فواید نان سنگک,تحویل نان درب محل,نانوایی درب محل,نانوایی شبانه روزی,نان,تحویل نان درب محل,سفارش آنلاین نان,قیمت نان,نان بربری,نان تافتون,نان گرده,نانوایی آنلاین,خرید اینترنتی نان,بقچه,بقچه نان

نان‌ها را می‌توان از نظر ضخامت و حجم طبقه‌بندی كرد: نان‌های نازک و مسطح مثل لواش تافتون و سنگک، نان‌های نیمه‌حجیم مانند بربری که ضخامتش بیش از 3 سانتی‌متر است و نان‌های كاملا حجیم مانند تست و باگت. در برخی از کشورها مانند آلمان بیش از 300 نوع نان تولید می شود که این تنوع  به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین این عوامل عبارتند از: نوع آرد مصرفی مانند آرد گندم، آرد چاودار، آرد جو، آرد مغز دانه، آرد کاملا سفید، آرد تیره و آرد کامل دانه غلات.ابعاد و دانه بندی های آرد، مایعات مصرفی مثل آب و شیر، نوع خمیر مایه یا خمیر ترش مصرفی، مقدار نمک مصرفی،روش تهیه و عمل‌آوری خمیر، نحوه و مدت زمان ورز دادن خمیر، مدت زمان استراحت خمیر و تخمیر، نحوه شکل دادن خمیر، نحوه قرار دادن خمیر در فر یا تنور، نوع فر یا تنور، نحوه سیستم حرارت‌دهی و مدت زمان پخت. تنوع نان در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار محدود است. از جمله نان‌های سنتی قدیمی ایران می‌توان به نان زیر خاکستر، نان ساجی، نان مشتک بوشهر، نان کلوکی هرمزگان، نان تافتون، نان لاکو، نان گلاج و نان خشک دو آتیشه اشاره كرد که در حال حاضر فقط به لواش، تافتون، سنگک و بربری محدود شده‌اند.

 

  • سنگك؛ (مفيدترين)

یکی از معتبرترین نظریه‌ها این بود که نان سنگک قبل از اسلام هم در ایران رواج داشته و ماجرا از این قرار است که یکی از پادشاهان ساسانی مریض می‌شود و طبیب برای معالجه دستور می‌دهد که برای شاه نان تهیه کنند که آن نان روی ریگ پخته شده باشد. شاطر داوود خود در تعریف نان سنگک می‌نویسد:«نان سنگک که از نظر مزه، طعم و همچنین هضم آسان و سلامت، بهترین نان ایران و شاید هم دنیا باشد، از آرد مرغوب و سالم و آب خالص و نمک به دست می‌آید و ترش هم که در خمیر آن به کار می‌رود از همان آرد و آب و نمک درست می‌شود. در پخت نان سنگک به غیر از ماده‌ی فوق، جوش شیرین و یا هر ماده‌ی دیگری نمی‌توان به کار برد و به جز آرد گندم مرغوب و سالم، هیچ آرد دیگری حتا آرد جو یا سایر حبوب به درد پختن نان سنگک نمی‌خورد.نان سنگک از آرد سبوس دار کامل تهیه میشود.

نان سنگک حاوی سطح بالایی از ویتامین ها، کلسیم، پروتئین و آهن است. سنگک  دارای آردی است که  فیبر  خوبی دارد و راحت  هضم می شود و برای سلامتی بسیار خوب است. سنگک کالری خیلی زیادی ندارد.

نان سنگک به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فیبر، هضم آسانی داشته و بسیار مورد توجه متخصصان تغذیه است. شیوه پخت سنتی این نان و شکل و طعم متمایز آن از سایر نان‌ها باعث شده در فرهنگ و سفره ایرانی ارزش بالایی یافته و بخصوص برای صبحانه، وجود نان سنگک در اولویت قرار گیرد.

برای کودکان نیز بسیار خوب است، مخصوصاً در دورانی که سلولهای عصبی در حال رشد هستند، آهن موجود در نان سبوس دار سبب باهوشی و رفتار خوب کودکان می شود.

از طرفی چون برای نان سنگک بیشتر از آرد کامل استفاده می شود و آرد کامل ویتامین ها و املاح آن حفظ شده است بیشتر به مصرف این نان توصیه می شود.

 

  • نان تافتون

آرد اين نان نسبت به سنگک از سبوس پائين تري برخوردار است ودر 100گرم آن 283کيلوکالري انرژي نهفته است.تخمير آن کوتاه بوده وباحرارت مستقيم وسريع پخته مي شود ومصرف جوش شيرين در آن تقريبا فراگير است.نان تافتون بي نمك بوده و به عنوان نان رژيمي براي بيماران داراي فشار خون مورد استفاده بوده است.

3- نان بربري

براي تهيه اين نان از آرد سفيد استفاده مي کنند، البته هنگام پخت به سطح خمير آن مقداري سبوس مي زنند تا کمبود سبوس نان تا حدودي جبران شود.در 100گرم آن 265کيلوکالري انرژي نهفته است وبه علت فقدان مصرف جوش شيرين در اين نان ارزش غذايي بالاتري نسبت به بقيه نان هايي که از آرد سفيد توليد مي شوند، دارد.نان بربري ناني است که تخمير آن طولاني است 
وبا حرارت ملايم، در مدت زمان طولاني پخته مي شود،البته برخي نانوايي ها اين نان رابا جوش شيرين تهيه مي کنند وبراي زرد شدن هم روي آن مقداري آرد وجوش شيرين آب زده مي مالند.

 

4- نان لواش

آرد اين نان در مقايسه با تافتون از درجه سبوس پائين تري برخوردار است ودر 100گرم آن 293کيلوکالري انرژي نهفته است .داراي کوتاه ترين زمان تخمير بوده وپخت آن سريع تر است .همچنين استفاده از جوش شيرين در آن معمول مي باشد.
نکته:فقدان تخمير کامل وطولاني در برخي از نان هاي لواش وتافتون واستفاده از جوش شيرين که به شدت قليايي است وسبب تخمير سريع مي شود،منجر به بروز عوارضي نظير کم خوني، پوکي استخوان، سوءهاضمه ،افسردگي ،بي حالي ،افزايش فشار خون، سوزش جدار داخلي معده وسوءجذب آهن وکلسيم در بدن مي شود.

 5- نان باگت:
 
نوعي نان فرانسوي است که 5تا6سانتي متر عرض دارد وطول آن گاهي به يک متر هم مي رسد .با توجه به اينکه در ازاي اين نان از پهنايش بيشتر است ،به راحتي قابل تشخيص مي باشد.در برخي مناطق به نان باگت، نان فرانسوي هم اطلاق مي شود.
نان باگت را اغلب مربوط به کشور فرانسه ومخصوصاشهر پاريس مي دانند ؛اگرچه اين نوع نان، تنها نان فرانسوي نيست به هرحال امروزه در تمام نقاط جهان نان باگت را تهيه ومصرف مي کنند ،البته در کشور فرانسه، نان هاي باگت با طول وپهناي متفاوت ،هرکدام نام مخصوص به خود را دارند.

6- نان تست:
 نوعي نان ورقه شده انگليسي که با قرار دادن آن در مقابل حرارت ،برشته شده است.اصلا معني واژه تست در زبان انگليسي، برشته وسرخ شدن در برابر حرارت(معمولاآتش)مي باشد.معمولا نان تست را با قرار دادن داخل دستگاه برقي تستر برشته مي کنند .همچنين مي توان اين نوع نان را داخل فر وروي سيني آن برشته وتست نمود.البته دستگاه هاي برقي براي اين نوع برشته کردن هم وجود دارند.در هرحال بايد توجه کرد که نان نسوزد.
براي وعده صبحانه در کثر نقاط دنيا از نان تست استفاده مي شود .همچنين در رژيم غذايي افرادي که ناراحتي معده يا روده دارند (مثلا دچار اسهال شده اند)اين نوع نان به کار مي رود.در رژيم غذايي اين افراد که به نام «رژيم غذايي برات »معروف است ،تنها از موز، برنج، سيب يا سس سيب به همراه نان تست استفاده مي شود.
معمولا روي نان تست کره يا مارگارين مي مالند که اين کره با حرارت نان تست شده آب مي شود وجذب نان مي گردد.

 

7- نان ذرت (مخصوص مبتلایان به سیلیاک)

چند سالیست که در برخی مراکز پخش محصولات نانوایی، نان تهیه شده از آرد ذرت به چشم می‌خورد. این نان برای کسانی که نسبت به مصرف سایر نان‌ها حساسیت دارند یا به نوعی گرفتگی شدید روده، یبوست‌های مکرر یا بیماری سیلیاک (حساسیت به پروتئین گندم) مبتلا هستند، سودمند است. خوب است بدانید نان‌های تهیه‌شده با آرد سیب‌زمینی هم به بازار آمده است. اما این نان‌ها مقرون به صرفه نیستند و اغلب قیمت گرانی دارند، همچنین برخی تولیدکنندگان غیرمتعهد حجم زیادی ازاین نان را با آرد سایر غلات تهیه می‌کنند.

8- نان‌های خشک و سوخاری (برای کاهش وزن مناسب نیستند)

در میان خانواده‌ها بسیار دیده می‌شود افرادی که قصد لاغری دارند، برای پرهیز از خوردن هله‌هوله از نان‌های خشک مغزدار، نان سوخاری، نان‌های خشکی که طعم زیره، شوید و زنجبیل دارند یا نان خشکی همچون نان اسکو که مانند لواش مسطح است، استفاده می‌کنند؛ به این گمان که این نان‌ها به جهت ترد و نازک‌بودن کالری کمتری دارند و از همه مهم‌تر جلوی اشتهایشان را می‌گیرند، اما واقعیت این است که 100 گرم نان خشک در مقایسه با 100 گرم نان تازه کالری بیشتری دارد. چرا؟ چون نان خشک حاوی آرد است، ولی نان تازه ترکیبی از آرد و آب است. از طرفی نان خشک به دلیل کم حجم بودن به میزان بیشتری خورده می‌شود.

موضوع دیگر آن که مغزها و دانه‌هایی چون تخمه آفتابگردان، کنجد و شاهدانه که روی نان‌های خشک مغزدار قرار گرفته، بسیار پرروغن هستند و کالری هر گرم آن‌ها با کالری روغن معمولی و حیوانی برابری می‌کند و چند برابر نان‌های معمولی چاق‌کننده‌اند. در مورد نان سوخاری هم، این فرآورده حاوی ترکیباتی چون آرد، روغن، شکر، شیرخشک و تخم‌مرغ است و در مقایسه با انواع نان‌های حجیم پرکالری‌تر است. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید